Ekonomi

Dolar/TL bir kez daha rekor kırdı

Investing.com – USD/TL yeni haftaya yeni bir tepe ile başladı. Oran önceki dakikalarda 19.57’ye ulaşarak rekoru yeniledi.

Döviz oynaklığı artıyor

küresel pazarlarda dolar Geçen hafta açıklanan ABD verilerinin ardından yılın en düşük seviyesine geriledi. Doların gelişmekte olan ve gelişmiş ülke para birimleri karşısında değer kaybettiği hafta dolar/TL kuru rekor yenilenmeye devam etti. Geçen hafta 19.40’ın üzerinde ataklar görüldü.

Mart ayında 19.00 seviyesinin üzerine çıkan döviz kuru, bu ay 19.57 ile yeni bir zirve görürken, Kapalıçarşı’da satışlar 20.00 seviyesinin üzerinde.

Euro’dan kayıtlar

Geçen hafta dolardaki düşüş eurodaki yükselişi destekledi ve avro dolar1.1070’e yükseldi avro/TL ayrıca 21.49 ile şimdiye kadarki en yüksek seviyeyi gördü. Haftanın ilk işlem gününde kur 21,38’e yükseldi.

Fed yetkililerinin bu hafta küresel piyasalarda yaptığı açıklamalar faiz Beklentilere yön vermesi ve doların seyrini belirlemesi bekleniyor. Ancak TL tarafındaki fiyatlamanın dolardaki durumdan ve yaklaşan seçim öncesi hareketlilik artışından bağımsız olması dikkat çekiyor. 20.00 seviyesi seçim öncesi değerli bir manevi sınır olarak görülüyor.

Yazar: Deniz Engin

gurgentepe-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu