Teknoloji

Çin, Ay’daki binalar için özel 3D yazıcılar geliştirmek istiyor

Çin’in büyük bir ay yerleşimini gerçeğe dönüştürmek için, Ay’daki mevcut malzemeleri kullanacak 3D yazıcı planları üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Çin Halk Cumhuriyeti, küresel salgının ilk yılında Chang’e 5 misyonunun bir parçası olarak ilk ay toprağı örneğini aldı ve bilim adamları ve astronomlar, ay kolonizasyonu potansiyelini incelemeye başladılar. Bu on yılın sonunda, ülke sırasıyla ikinci bir örnek toplamayı, Ay’ın güney kutbuna inmeyi ve yeniden kullanılabilir kaynakları aramayı başardı. Chang’e, 6, 7 ve 8. görevleri tamamlamayı hedefliyor.Chang’e 8 görevi, seçilen 3D baskı yöntemi ileÜlkenin Ay yerleşimi amaçları için kullanabileceği kaynakları keşfetmek için özel olarak tasarlandı.

Mineral bileşimini ve diğer kaynakların varlığını incelemek, bilim insanlarına Dünya dışındaki üretimlerin nasıl mümkün olabileceğine dair ipuçları verecek ve Ay’ın ülkeye daha geniş seyahatleri öncesinde planlar yapmalarını sağlayacaktır.

Ayrıca, Çin insanların gelişinden önce yaşanabilir yapıların oluşmasını sağlayacaktır. 3D baskı gibi insan gerektirmeyen teknolojilere odaklanıyor gibi görünüyor. Reuters aracılığıyla aktarılan haber, Çin Ulusal Uzay İdaresi’nden bir bilim insanına ait. Wu WeirenKomünist Parti’nin China Daily gazetesinden alıntı yapıyor: “ Ay’da uzun süre kalmak istiyorsak Ay’da bulunan malzemeleri kullanarak istasyonlar yapmamız gerekiyor.

Çin’in uzay programı ağırlaşmaya devam ederken, Chang’e 8 misyonuyla birlikte” ay toprağı tuğlalarıinşa edebilen bir robotu piyasaya sürmeye hazırlandığı da bildiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu